- Mi smo patneri sa Nemackim firmama Gigahertz Solutions i Yshield.
- Redovno testiranje proizvoda!
0.00рсд
Zaštita od Zračenja dalekovoda
.
Dalekovod je elektroenergetski nadzemni vod (slobodni vod, vazdušni vod) izmenične ili istosmerne struje visokog električnog napona koji služi za prenos električne energije, bilo velikih snaga, bilo na velikim udaljenostima, ili oboje. Električna energija prenosi se neizoliranim vodičima koji su, zbog opasnosti od visokog napona za okolinu, postavljaju visoko iznad zemlje. Kao materijali za vodiče najviše se upotrebljavaju aluminijum ili aluminijumske slitine. Električni vodiči se izrađuju u obliku užeta uvrtanjem od pojedinih žica, a najčešće je izvedba kombinovano uže upleteno od žica iz dvaju različitih materijala, od kojih jedan (aluminij) služi za vođenje struje, a drugi (čelik) preuzima mehanička naprezanja (takozvani alučel vodič) . Za napone više od 300 kV sastavljaju se vodiči pojedinih faza od dva, tri ili više užeta na međusobnom razmaku od 30 do 60 centimetara (snopovi vodiča), kako bi se izbeglo štetno tinjavo izbijanje (korona) na vodičima. Uporišta vodičima su dalekovodni stubovi predviđeni za nošenje i zatezanje, a izrađuju se najčešće kao rešetkaste konstrukcije od ugaonog profilnog pocinčanog čelika. Između stuba i vodiča postavljaju se viseći električni izolatori sastavljeni od niza izolatorskih članaka od elektroporculana, kaljenog stakla ili sintetskih materijala mehaničkih pojačanih staklenih vlakana. [1] Dalekovodima se električna energija prenosi od velikih elektrana do transformatorskih stanica za sniženje električnog napona u graničnim delovima područja s koncentrisanom potrošnjom električne energije (gradovi, velika industrijska postrojenja i dalje).
Električne energija koje se prenosi pojedinim dalekovodima iznose između nekoliko desetaka do više hiljada MV, već prema visini napona. Prenosnim naponima smatraju se međufazni naponi, i to od 50 kV do danas najviših izmeničnih napona od 1200 kV, odnosno najviših istosmernih napona od 1500 kV (između pola). U Srbiji su u upotrebi izmenični prenosni nazivni naponi 110 kV, 220 kV i 400 kV. Dužina pojedinih dalekovoda dostižu danas i više hiljada kilometara.
Zaštita od Zračenja dalekovoda
.
Električna polja su prisutna u provodnicima pod naponom čak i kada kroz njih ne teče struja. Magnetno polje se javlja u oblasti oko provodnika samo kada kroz njega protiče električna struja. .
Kada je reč o dalekovodima, Američko udruženje za borbu protiv raka navodi da se nivoi elektromagnetnog zračenja uveliko smanjuju kako se udaljavate dalje od vodova. Jačina linija je najveća kada ste ispod njih, ali obično je ista frekvencija kao kod nekih uređaja u vašem domu. Ako je dalekovod postavljen preko puta kuće, a vi ste zabrinuti, možete izmeriti njegovu snagu pomoću gausmetra. Ako niste zadovoljni onim što ste pronašli, možete se pomeriti ili zatražiti od elektroprivrede da zakopa vodove, iako podzemne linije možda neće napraviti razliku. Bez obzira na izvor, to možda nije toliki problem kao što mislite, ali svakako je najbolje preduzeti mere predostrožnosti. Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) napominje da su različite frekvencije regulisane. Na primer, EMF od „mobilnih telefona, dalekovoda, pametnih brojila i drugih bežičnih uređaja reguliše kombinacija drugih državnih i saveznih agencija“.
Zaštita od Zračenja dalekovoda
.
Bez obzira na izvor, to možda nije toliki problem kao što mislite, ali svakako je najbolje preduzeti mere predostrožnosti. Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) napominje da su različite frekvencije regulisane. Na primer, EMF od „mobilnih telefona, dalekovoda, pametnih brojila i drugih bežičnih uređaja reguliše kombinacija drugih državnih i saveznih agencija“
Zaštita niskofrekventnih naizmeničnih električnih polja i niskofrekventnih naizmeničnih magnetnih polja
Magnetna polja niske frekvencije naizmenične struje je teško zaštititi, a zaštita tih polja je obično veoma skupa. Ako ne možete da eliminišete izvor polja, preporučujemo da napravite što više prostora između vas i izvora polja, pošto se jačina polja smanjuje sa rastojanjem. Mnogi izvori LF magnetnih polja su „domaći” i mogu se lako ukloniti, npr. g. magnetna polja izazvana energetskim transformatorima u radio prijemnicima i drugim električnim uređajima. Ako vam je potrebna zaštita od LF magnetnog polja, kontaktirajte nas i mi ćemo vas posavetovati pojedinačno.
NAPOMENA: Electro Smog Shielding boje za zaštitu nisu dizajnirane da eliminišu LF magnetna polja. Električna polja niske frekvencije (LF) naizmenične struje su sve više prisutna u današnjim domaćinstvima. Zbog toga preporučujemo uzemljenje zaštitnog sloja boje, jer će uzemljenje eliminisati LF električna polja. Sve Electro Smog Shielding zaštitne boje će veoma efikasno eliminisati LF električna polja kada su uzemljene. Uvek je najbolje proveriti završenu instalaciju meračem, da se uveri da je spoj uzemljenja dobar i da su polja eliminisana.
NAPOMENA: Česti izvori LF električnih polja su produžni kablovi i slično, pa se pobrinite da eliminišete sve moguće izvore LF električnog polja iz oblasti koju ste zaklonili.
Istraživanje Američki istraživači su 1978. godine objavili rezultate istraživanja u kojima su izneli da deca koja žive u blizini dalekovoda preti veći rizik od dobijanja raka u poređenju sa onom u čijoj blizini nema dalekovoda. Tokom kasnih devedesetih godina prošlog vijeka, fizičar Denis Henšo i njegove kolege s Bristolskog univerziteta utvrdili su da su elektromagnetna polja mo.gu zgusnuti atmosfersko zagađenje koje može da izazove rak. Mnogi stručnjaci danas veruju da je opasnost od blizine dalekovoda uglavnom vrlo mala.
Zaštita od Zračenja dalekovoda
.
Zaštita od Zračenja dalekovoda
.
Prodavci svih proizvoda Nemačke firme Yshield za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Crnu Goru.
Želite da se zaštitite?
Zakažite vas termin za instalaciju zaštite od nejoniziruajućeg zračenja.
Kontakt telefon
- -2% za sve porudžbine u ovoj nedelji Kupujte sada
- Besplatna dostava za sve porudžbine veće od 120.000 RSD