- Mi smo patneri sa Nemackim firmama Gigahertz Solutions i Yshield.
- Redovno testiranje proizvoda!
0.00рсд
Zaštita od Trafostanica
.
Da li trafostanica ima zračenje i koja je bezbedna udaljenost?
Za bezbedno rastojanje potrebno je uraditi merenje a na osnovu izmerenih vrednosti videćemo koja je bezbedna udaljenost od trafostanice. Mere za upravljanje elektromagnetnim zračenjem“ predviđaju da je 100 kV ili više potreban projekat elektromagnetnog zračenja.
Podstanice ne stvaraju elektromagnetno zračenje, već elektromagnetnu indukciju. Podstanica je mesto u elektroenergetskom sistemu koja pretvara napon i struju, prima i distribuiše električnu energiju.
Trafostanica u elektrani povećava snagu, a njena funkcija je da pojačava snagu koju generiše generator i da je napaja u visokonaponskoj mreži.
Klasifikacija:
1. Vrsta trafostanice I. Odnosi se na UHV stanice naizmeničke struje, nuklearnu energiju, velike energetske baze (3 miliona kv i više).
2. Trafostanica II klase. Odnosi se na podstanice klase I, podstanice 750/500/330kV, podstanice van elektrane (1.000.000 kV i više, 3.000,{{9} } kV).
3, tri vrste trafostanica. Odnosi se na 220kV podstanice osim kategorije II, podstanice koje se šalju van elektrane (300.000 kV i više, i ispod 1 miliona kV), i podstanice u kojima je glavni transformator ili sabirnica ili sabirnica koja vrši funkciju prenosi . Podstanice koje direktno snabdevaju strujom važnih korisnika.
4. Četiri vrste trafostanica. Odnosi se na 35kV i više trafostanice osim kategorije I, II i III.
Koristite zaštitne PREMAZE kao jednu od opcija u zaštiti od delovanja trafostanica
.
Elektromagnetnom zračenju dalekovoda, postavljenih u blizini naselja, te saobraćajnica ispod stambenih zgrada, izložen je određen broj stanovnika . Iako stručnjaci upozoravaju na veliku opasnost po zdravlje, koju izazivaju dugotrajnu izloženost zračenjima, mnogi građani prinuđeni su da žive pod uticajem tih zračenja. Dejstvo elektromagnetnog polja na žive organizme zavisi od njegovih svojstava, odnosno gustine fluksa, frekvencije, te rastajanja od izvora zračenja, navode. u Institutu za zaštitu zdravlja RS. „Po pitanju izloženosti živih organizama radiofrekventnom zračenju, jedini efekat koji se sigurnošću može dokazati zagrevanje bioloških tkiva. Organi i tkiva sa većim sadržajem vode, kao što su mišići, imaju veću specifičnu brzinu apsorpcije”, poslednji efekat zagrevanja može javiti pregrijavanje organizma, dehidraciju, toplotni šok, kardiovaskularne promene i smanjenje mentalnih sposobnosti. Da zračenje električnih polja utiče na zdravlje čoveka, pokazali su do sada brojeni primeri.
„U blizini i ispod dalekovoda ne smije se graditi ništa. “Treba znati da dugotrajna izloženost stanovništva elektro i magnetnim poljima može imati posljedice po zdravlje. Međutim, mnogo je kontroverzi u toj oblasti i teško je dokazati uticaj tog zračenja.
Koristite zaštitne FOLIJE kao jednu od opcija u zaštiti od delovanja trafostanica
.
Veliki broj manjih trafostanica se nalazi u sklopu zgrada, a iznad njih su stanovi . Da bi se sprečio štetan uticaj postoje tkanine koje se prostiru po podu, a koje su izvrsna zaštita od zračenja (potrebno je povećati informisanost o merama zaštite koje se mogu preduzeti) . Bezbedna udaljenost: U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ističe da je udaljenost dalekovoda od stambenih objekata definisana Pravilnikom o tehničkim normativima za izgradnju nadzemnih elektroenergetskih vodova napona od jedan do 400 kilovolti. „Ovim pravilnikom detaljno je razrađena navedena problematika, a sami bezbednosni razmaci zavise od više faktora, npr kao što su namene objekta. Merenje su pokazala da i kratkotrajna izloženost elektromagnetskom zračenju velike snage može biti štetna po zdravlje.
U cilju ispitivanja štetnih efekata na zdravlje posebno izlaganja električnim, magnetnim i elektromagnetnim poljima do 300 GHz Svetska zdravstvena organizacija, 1996. godine, pokrenula je međunarodni projekat “International EMF Project” u kojem učestvuju 54 zemlje i osam međunarodnih organizacija. „S obzirom na to da još nisu u potpunosti razjašnjena sva biološka dejstva ovih polja na ljudski organizam i uticaj na zdravlje, poznate mere zaštite podrazumevaju samo najosnovnije vidove zaštite, a to su ograničeno vreme boravka licima koja rade u zoni sa povećanim nivoima EM polja, korišćenje zaštitnih sredstava koja štite lice od uticaja EM polja, zaštitni zakloni, ekrani, specijalna obuća i ekranirajući šljem” itd.
Opšti zaključak je da izvestan uticaj električnih, magnetskih i elektromagnetskih polja na zdravlje postoji, poput pojave glavobolje, migrene, nesanice i umora. „Da bi se moglo potvrditi da dugoročno izlaganje elektromagnetnim poljima izaziva pojavu malignih oboljenja i poremećaja reprodukcijskog i nervnog sistema, potrebno je pouzdano provesti dugoročna i opsežna istraživanja”.
Obavezno je UZEMLJENJE vaših zaštitnih sistema
.
Uticaj zračenja dalekovoda na ljude davno su otkriveni, ali do skora je bilo zanemareno da ta struja, naravno, znatno manje jačine, teče i električnim instalacijama u našim domovima. Struja u produžnim kablovima, koji se protežu ispod naših radnih stolova i naših nogu, te raznim električnim uređajima koji nas okružuju u sve većem broju, takođe nije zanemariva. Zbog toga je Nemačka pre tri decenije donela standard DIP, koji se primenjuje prilikom projektovanja elektroinstalacija u stambenim objektima, a predviđa postavljanje prekidača na kojem se tokom noći može isključiti struja u celom stanju, kako bi sprečila zračenje (prekidače koje imamo u ponudi) . „Ovo je veoma značajno, jer se struja sabire i dobija se elektro polje koje je prisutno u prostoru zajedno sa čovekom, te tako zračenje deluje na organizam”.
S obzirom na to da je život u stambenim zgradama koje imaju svoje trafo-stanice u podrumima ili prizemlju, posebno opasan za zdravlje čoveka. „Jedan od prvih simptoma preteranog izlaganja trafostanicama je što se čovek, pod uticajem zračenja, oseća malaksalo, umorno i bezvoljno, te vremenom gubi apetit.
Preporuka stručnjaka je da se bar u novim objektima ne ugrađuju trafo-stanice, s obzirom na to da se u razvijenim društvenim zajednicama trafo-stanice nikako ne smeju graditi u zgradama. „Evropska komisija izdvaja značajna sredstva za istraživanja u oblasti bioloških efekata elektromagnetnog polja. Razvijene društvene zajednice su taj problem rešile nedozvoljavanjem gradnje stambenih objekata u blizini dalekovoda, te, ako i postoje naselja, onda se izmeštaju dalekovodi, a trafo-stanice se ne grade u zgradama”
Zaštita od Trafostanica
.
„Distributivna transformatorska stanica je definisana kao izvor nejonizujućeg zračenja od posebnog interesa za koje se izrađuje procena uticaja na životnu sredinu”, dodajući da su uslovi za postavljanje trafo-stanice u suterenski teren potpisani aktima lokalne samouprave.
Zračenje kućanskih aparata: Zbog napretka tehnologije, ljudi su danas kontinuirano izloženi nižim nivoima zračenja. U znatno manjim količinama zrače i mikrotalasne pećnice, uređaji za upotrebu u fizičkoj medicini, radio-stanice, stacionarna radio i TV stanica, stacionarna stanica mobilne telefonije, radar, te industrijske mašine i postrojenja. „Zbog toga, poslednjih godina na značaju dobijaju vezu između izloženosti zračenju i mogućih nespecifičnih simptoma, kao što su glavobolja, depresija, letargija, poremećaj spavanja, konvulzije, pa čak i epileptički napadi kod predisponiranih osoba“,
„Mnogi kućanski aparati su izvor magnetnih polja, kao što je fen za kosu, usisivač, mikrovalna pećnica, veš-mašina, mašina za suđe, kompjuter, TV i mnogi drugi. Povećavanjem daljine od ovih aparata smanjuje se nivo zračenja”, .
Dugotrajan rad na računaru može dovesti do velikog broja simptoma u vezi sa očima, koji se nazivaju sindrom kompjuterskog vida. „Ovi simptomi obuhvataju zamor očiju, osećaj suvoće ili pretjeranog suženja očiju, crvenilo i glavobolje“, objašnjava dr Rudić-Grujićeva. Zbog svih ovih promjena do kojih može doći prilikom korištenja računara, preporučuje se da se njihova upotreba svede na najmanju moguću mjeru.
Istraživanje Američki istraživači su 1978. godine objavili rezultate istraživanja u kojima su izneli da deca koja žive u blizini dalekovoda preti veći rizik od dobijanja raka u poređenju sa onom u čijoj blizini nema dalekovoda. Tokom kasnih devedesetih godina prošlog vijeka, fizičar Denis Henšo i njegove kolege s Bristolskog univerziteta utvrdili su da su elektromagnetna polja mo.gu zgusnuti atmosfersko zagađenje koje može da izazove rak. Mnogi stručnjaci danas veruju da je opasnost od blizine dalekovoda uglavnom vrlo mala.
Prodavci svih proizvoda Nemačke firme Yshield za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Severnu Makedoniju i Crnu Goru.
Želite da se zaštitite?
Zakažite vas termin za instalaciju zaštite od nejoniziruajućeg zračenja.
Kontakt telefon
- -2% za sve porudžbine u ovoj nedelji Kupujte sada
- Besplatna dostava za sve porudžbine veće od 120.000 RSD